top of page

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SÖKE İŞLETME FAKÜLTESİ’ NDE İŞ GÜVENLİĞİ VE EĞİTİMİ SEMİNERİ VERİLDİ


Adnan Menderes Üniversitesi Söke İşletme Fakültesi Konferans Salonunda İşyeri Hekimi Opr. Dr. M. Zafer Şentürk ve İş güvenliği Uzmanı Onur MEŞE tarafından iş sağlığı ve güvenliği eğitim semineri verildi. Öğrencilerin yanı sıra üniversite personelinin de katıldığı eğitimde iş sağlığı ve güvenliğinin önemi anlatıldı.


İş yerindeki fiziki çevre şartları, çalışma ortamı gibi sebeplerden ötürü işçilerin karşılaşabilecekleri sağlık sorunları ve mesleki sorunların en aza indirilmesi veya ortadan kaldırılması için analizler ve çalışmalar yapılmasına İş Sağlığı ve Güvenliği denildiğini söyleyen Opr. Dr. Zafer Şentürk “İş sağlığı ve iş güvenliğinin tam olarak sağlanabilmesi için iş ortamında oluşabilecek tehlikelerin, sağlığa zararlı olabilecek şartların risk ve tehlike analizleri yapılarak ortadan kaldırılmaları gerekmektedir. İş güvenliğinin sağlanması için alınan tedbirlerle hem işçi, hem işletme, hem de iş yeri korunmuş olur.

İş sağlığı ve Güvenliğinin temelini; işçileri iş kazalarından ve meslek hastalıklardan korumak için gerekli önlemleri almak, işçileri bu konuda bilgilendirmek gelmektedir. İş sağlığı ve güvenliği 4857 sayılı iş kanunu ile de yasal temele dayandırılmıştır. Bu yasada iş sağlığı ve güvenliği hususunda işverenin ve işçilerin yükümlülükleri, ne gibi durumlarda işyerine gerekli cezai yaptırımın uygulanacağı, iş sağlığı ve güvenliğinin işyerinde örgütlü olarak yönetilmesi gibi maddeler yer almaktadır” dedi.


Eğitimin sonunda Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, Opr. Dr. Zafer Şentürk’e ve Onur Meşe’ye teşekkür plaketi verdi.

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page